PİLOR STENOZU PDF Print E-mail
User Rating: / 2
PoorBest 
Written by Dr. Emrah Aydın   
Friday, 14 November 2008 20:41

Pilor adı verilen kas mide ile oniki parmak barsağı arasında ki bölgede bulunan ve mide ile barsak arasında ki geçişi kontrol eden yapıdır. Toplumda % 0,1-0,4 gibi düşük sayılabilecek bir sıklıkta görülmesine rağmen belirtilerinin sıklığı ve aşikarlığı nedeni ile görece kolay tanı konulabilebilen doğumsal bir hastalıktır. Bu hastalarda pilor kası belirgin derecede kalınlaşmış ve uzamıştır. Dışardan bakıldığında zeytin şeklinde bir yapı olarak dikkati çekmektedir. Hemen her zaman sert ve boyu 2 cm civarındadır. Ancak kitlenin boyutu ve şikayetlerin derecesi arasında balantı yoktur. Erken müdahale edilmeyen vakalarda mide genişlemiş ve duvarı kalınlaşmıştır.

Pilor stenozunun nedeni ne yazık ki henüz bulunabilmiş değildir. Erkeklerde kızlara oranla 3-4 kez daha fazla görülür.aile öyküsü bu sıklığı daha da arttırır.

Bu hastalarda en rahat tanı koyduran, en sık karşılaşılan ve en sık doktora başvuru nedeni olan şikayet safrasız fışkırır tarzda kusmadır. Sarılık, karında ele gelen zeytin şeklinde sert kitle diğer belli başlı şikayetler arasındadır. Diğer adı da konjenital hipertrofik pilor stenozu olan bu hastalıkta dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise bu hastalarda eşlik eden başka problemler ve bunlara bağlı ek şikayetler olabilir. Örneğin Hirschuprung hastalığı eşlik edenlerde doğumda sonra ki ilk 24 saatte dışkı çıkışı olmayacaktır.

Bu hastalarda tedaviyi değerlendirecek olursak, hastaların ilk başvuruları esnasında midesinin boşaltılması sağlanır, daha sonra sıvı ve vücuttaki diğer gerekli maddelerin herhangi bir eksikliği var ise onlar yerine konulur. Genel durumu toparladıktan sonra ise ameliyata alınır.